Sfintii Ortodoxiei Celte

cropped-front.jpg

Ortodoxia din Insulele Celte a dat lumii sute de sfinti, majoritatea monahi si monahii care au trait in Hebridele scotiene in primul mileniu. Intre anii 500, cand Sfintii Brendan si Columba au ctitorit primele manastiri aici, si sfarsitul primului mileniu, cand invaziile vikingilor au distrus cinci secole de traditie monahala ortodoxa, aceste insule au adapostit generatii de sfinti monahi.

Majoritatea sunt complet necunoscuti credinciosilor din Romania, insa sunt cunoscuti si iubiti de Domnul. Aceste pagini isi propun sa ofere scurte introduceri in vietile acestor uriasi uitati ai duhovniciei Ortodoxe. Acesti Sfinti ne sunt alaturi fiecare pas in pelerinajele noastre in Insulele Celte si ne invata sa ne rugam altfel, in aer liber, infruntand natura asa cum infruntam viata.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s