Insula Mull si Arhipelagul Hebridelor

Insula Mull face parte din Arhipelagul Hebridelor, un grup de insule in Vestul Scotiei (Nord-Vestul Marii Britanii). Insula este a doua ca marime din cadrul Arhipelagului si are o populatie de 1000-2000 de oameni, in functie de perioada anului. Vara, numarul acesta creste foarte mult, datorita turistilor.

Capitala insulei este Tobermory (‘Fantana Mariei’, in cinstea Bunei-Vestiri), un sat de aproximativ 700 de locuitori; pe langa Tobermory, mai sunt cateva satuce, fiecare avand cateva zeci de familii.

Hebridele sunt una dintre cele mai impresionante regiuni ale Marii Britanii, o zona care si-a conservat salbaticia si frumusetea. O mare parte din Insula Mull este declarata ‘Zona de Extraordinara Frumusete Naturala’ datorita florei si faunei, precum si datorita aspectului salbatic pe care il are. Manastirea Kilninian este pozitionata intr-o astfel de zona.

Ca sa se ajunga la manastire, trebuie ajuns mai intai la Glasgow sau Edinburgh, de unde se poate lua trenul sau masina pana la Oban, portul principla catre Hebride. Drumul cu masina de la Glasgow pana la Oban dureaza intre 3 si 4 ore, in functie de trafic. Din Oban, se ia un vapor pana pe insula (aproximativ 50 de minute); odata ajuns pe insula, se mai merge cu masina in jur de 40 de minute, pentru ca manastirea este in partea cea mai indepartata a insulei, chiar pe tarmul Oceanului Atlantic.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s