Insula Sfantului Kenneth

Sfantul Kenneth este unul dintre monahii care il insotisera pe Sfantul Columba in drumul sau din Irlanda catre Iona. Dupa o vreme petrecuta impreuna cu restul comunitatii, Kenneth primeste binecuvantarea de a se muta pe una din insulele din regiune, pentru o viata mai retrasa si mai linistita.

Aceasta insula se numeste astazi Inch Kenneth, in amintirea Sfantului. Se pastreaza ruinele unei biserici de manastire medievala, precum si o serie de cruci celte in vechiul cimitir monahal. In apropierea bisericii, se afla si cea mai veche piatra de mormant din Hebride, perfect conservat in pofida secolelor in care a fost expus ploilor si furtunilor de pe Atlantic.

Ca in aproape toate locurile monahale celte, ruinele manastirii de pe Insula Sfantului Kenneth sunt in imediata apropiere a coastei Atlanticului, complet expuse vanturilor de pe ocean. Pentru pelerinul atent, tarmul este o adevarata comoara duhovniceasca. La cativa zeci de metri distanta de locul manastirii, in coasta unui deal se intrezareste intrarea intr-o pestera naturala, cu ruinele unui zid facut de mana omeneasca la intrare, ca o incercare de a atentua vanturile si ploaia.

Este una dintre pesterile sihastrilor care au trait in secolele primului mileniu pe insula, continuand traditia inceputa chiar de Sfantul Kenneth. Se stie ca Sfantul, plecand din manastirea Sfantului Columba de pe Iona tocmai pentru mai multa singuratate, s-a nevoit mare parte a vietii sale monahale in pesterile naturale de pe insula.

Este o experienta unica sa intri in pestera, sa ridici mainile spre cer privind fata catre fata intinderea nesfarsita a oceanului si sa te rogi Ziditorului. Faptul ca insula Sfantului Kenneth este astazi o insula privata, detinuta in totalitate de o familie care nu locuieste insa pe insula, contribuie la sentimentul de singuratate si intimitate pe care il simtim de cand coboram din barca si pasim pe plaja.

Fiind privata, insula nu este in circuitul turistic, insa noi avem acces si o putem vizita cu bunavointa proprietarilor. Pentru a ajunge pe Inch Kenneth, inchiriem pentru o zi o barca-vapor cu vele clasice. Dupa trei ore de navigat pe apele oceanului, insula incepe sa se contureze la orizont.