Insula Mull – Manastirea Sfintilor Celti

Insula Mull este ‘acasa’ pentru noi si pelerinii nostri. Aici este biserica noastra – Kilninian (Biserica Sfantului Ninian) – si aici va functiona manastirea odata ce vom reusi sa construim chiliile monahale. Locatia manastirii are piatra de altar sfintita inca din secolul 6, cel tarziu 7, pentru ca a fost ctitorita de calugarii veniti de pe Insula Iona, a Sfantului Columba. Rugaciunea acelor primi monahi se simte inca puternic. Cu oceanul in fata ochilor, muntele in spate si Dumnezeu deasupra, e usor sa intelegi de ce s-au stabilit aici. Noaptea este atata liniste, incat valurile oceanului par sa se sparga in geamurile bisericii.

Mull este cea mai mare insula din cele pe care le vizitam cu pelerinii nostri. Aici este ‘baza’ pelerinajelor, unde dormim si de unde plecam spre celelalte locuri sfinte.

In functie de vreme, slujim impreuna in Biserica manastirii, ne rugam pe locul viitoarelor chilii monahale, dupa care ne intreptam spre alte parti ale insulei:

Pestera Maicilor

Castelul Duart

IMG_0133 IMG_0115 IMG_0120 IMG_0159 IMG_0158 IMG_0148

Tobermory

Tobermory este ‘capitala’ Insulei noastre, un orasel splendid si intim, cu cladiri cochete si viu colorate pe tarmul oceanului. Cea mai mare parte a celor care locuiesc pe insula traiesc in Tobermory si lucreaza in pescuit sau turism.

Insusi numele locului dovedeste credinta puternica a generatiilor din secolele trecute. In vechea limba galeza, Tobermory inseamna ‘Fantana Mariei’, pentru ca insularii isi inchinasera capitala Maicii Domnului, cu hramul Bunei Vestiri. Astazi, foarte putini dintre locuitori mai stiu semnificatia ‘Fantanei Mariei’. Ca peste tot in Insulele Celte, Ortodoxia primului mileniu a fost uitata si inlocuita cu crestinismul de tip protestant.

DSCF0457 DSCF0458

Golful Calgary