Locuri de Pelerinaj in Hebride: Insulele Celtilor

IMG_0201

Hebridele sunt un arhipelag in Oceanul Atlantic, in Vestul Scotiei. Acestea sunt Insulele Celtilor, un loc in care istoria este atat de crunta si spectaculoasa incat realitatea depaseste orice mit si legenda. Aici au trait si s-au luptat triburile celte. Aici druizii si-au implinit timp de secole slujirea pagana, mai sangeroasa si plina de orori decat razboaiele dintre triburi. Sacrificiile umane erau curente – victimele erau despicate de vii, inimile smulse din pieptul inca pulsand, iar altarele spalate cu sangele scurs din omul care isi traia ultimele clipe.

Hebridele sunt insulele in care moartea si viata sunt atat de apropiate incat se unesc, iar limita dintre ele este aproape imposibil de trasat. Aceasta apropiere de moarte a format un popor dur, dar cu o intuitie de nezdruncinat a nemuririi. Aici, in acest desert al oceanului, in acest intuneric al paganismului s-a infiripat cea mai frumoasa traditie monahala ortodoxa a Apusului: monahismul celt.

Aceste pagini isi propun doar sa va ofere informatii minime, un cadru istoric si geografic pentru cateva din insulele celte cele mai cunoscute. Pe masura ce manastirea va prinde contur, iar eu insumi voi afla mai multe despre trecutul ortodox al insulelor, voi include mai multa informatie. Este important sa intelegem ca Ortodoxia cuprinde intreaga geografie crestina a primului mileniu. Avem datoria sa ne cunoastem Sfintii ortodocsi care au trait aici, unde lumea stia ca se termina pamantul. Abandonati de aproape un mileniu, Sfintii ne asteapta sa ii redescoperim: ei sunt au nostri, noi suntem ai lor. Impreuna, suntem toti ai Domnului.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s